Nasıl karizmatik olunur?

Karizma nedir?

İnsanların iletişim ve sosyal bilimlerle ilgili olarak bir ‘karizma’ tanımı ile mücadele etmesi sık görülür. Sonuçta, karizma, mükemmel iletişim ve kişiler arası becerilerin sonucudur. Bu beceriler öğrenilebilir ve geliştirilebilir – bu nedenle karizmanın geliştirilmesi mümkündür.

Karizmatik nasıl olunur?

Karizmatik olmak, diğer insanlarla nasıl etkileşim kurduğunuza dikkat etmenizdir; Karizmayı oluşturan özellikler pozitiftir ve başkalarına cazip gelir.

Karizmatik kişi belki de mesleki, ideolojik veya sosyal açıdan insanları yanlarına almak için yeteneklerini kullanır. Bu nedenlerden dolayı karizma genellikle liderlik becerileri ile bağlantılıdır – karizmatik olmak başarılı bir liderin önemli bir özelliği olabilir.

Karizmatik bir kişiyi düşünmek istediğinde çoğu insan bir politikacı, ünlü ya da başarılı bir lider gibi bir halk figürü düşünüyor. Bu insanlar genellikle karizmalarına bağlı olarak karizmatik ve başarılıdır, ancak karizmatik bir karaktere sahip birçok ‘sıradan’ insanlar da vardır. Okuldaki popüler çocuk, restoranda en fazla ipucu veren personel, ofiste herkesle arkadaş olan popüler bir kişi.

Bazı insanlar diğerlerinden daha karizmatiktir – karizmayı tanıyor olabiliriz, ancak onu ne yapar? Bu sayfada karizmatik kişinin özelliklerinden bazıları ve bu özelliklerin nasıl geliştirilebileceği anlatılmaktadır.

Karizmatik olmanın anlamı nedir?

Emin olun. Karizmatik insanlar kendine güvenen insanlardır. En azından kendinden emin görünme yeteneğine sahiptirler.Bire bir, gruplar halinde ve izleyici önünde çeşitli durumlarda iletişim kurmaktan emin olmak, birçok insanın mücadele ettiği bir yetenektir. Karizmatik bir kişi yalnızca iletişim konusunda emin olamaz, aynı zamanda başkalarının kendine güven duymasına yardımcı olabilir, böylece iletişim sürecine yardımcı olur ve geliştirir. Karizmatik insanlar övünmeden veya bencil olmaksızın olumlu bir şekilde emindirler.

İyimser olun. Karizmatik insanlar iyimser olmakta veya pozitif görünme kabiliyetine sahipler.Bu, diğer insanlar, durumlar ve olaylarda en iyiyi görmeye çalıştıkları anlamına gelir; genellikle neşeli ve olumlu olurlar. Karizmatik insanlar, başkalarını şeyleri gördükleri gibi görmeye teşvik etme kabiliyetine sahiptir, bu nedenle başkalarının daha iyimser hissetmelerine izin veriyor ve başkalarını daha iyimser kılıyorlar.

Duygusal olun. Eğer öyle değilseniz iyimser görünebilme yeteneği, belirli bir miktarda “oyunculuk” yapmayı gerektirir.Karizmatik insanlar gerçek hissiyatlarını en iyi şekilde kullanırken çok iyi olmasına rağmen, genellikle maskelemede veya başkalarını gördüklerine inandırıcı kılacak bir şekilde davranmaya da gayret gösterirler. Bir kuğunun yüzmesine benzetilebilir. Bu örnekte, yüzeyde sakin ve sakin olmasına rağmen sıradan gözlemciye görünmeyen çok sayıda gizli etkinliğe sahip olduğunda yararlıdır.

İlgi çekici ve meraklı olun. Karizmatik insanlar hem ilginçtir hem de diğerlerinin söylemek zorunda olduklarını dinlemek isterler.Karizmatik insanlar çoğunlukla iyi bir öykü anlatıcısıdır, konuşurken ve anlatırken ilgi çekici bir şekilde görünürler. Mesajlarını açık ve özlü bir şekilde iletişim kurabilir, ciddiye alınır ve izleyici kitlesini dikkatli ve odaklı tutmak için mizah enjekte eder. Bire bir ya da küçük grup halinde olduklarında, karizmatik insanlar göz teması da dahil olmak üzere açık, rahat ve vücut dili kullanacaklardır. İzleyicilerinden gelen geri bildirimleri izleyecek ve konumlarını buna göre netleştireceklerdir. Daha büyük gruplar halinde veya başkalarına sunum yaparken, beden dili herkesi dahil etmeye çalışmak suretiyle daha abartılı olacaktır.

Karizmatik insanlarda diğer insanlar ile ilgilenirler. Başkalarının görüşlerini, düşüncelerini ve duygularını anlamalarına yardımcı olmak için açık sorular sorma ihtimalleri vardır ve başkalarını rahat hissetme yetenekleri nedeniyle sıklıkla dürüst ve samimi cevaplar alacaktır. Karizmatik kişi, önceki konuşmalardan ayrıntıları hatırlayarak saygı gösterebilir, güven verebilir ve bu nedenle saygı ve güven kazanabilir.

İçten bir gülümseme, göz temasını sürdürme, nazik ve saygılı olma insanları yanınıza almanın çok etkili bir yoludur.

Zeka gösterin. Karizmatik insanlar başkaları ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için genellikle konuşmaları başlatmakta başarılıdır. Güncel olaylar ve yuvarlak genel bilgiler hakkında güncel bilgiye sahip oldukları için akıllı olma eğilimindedirler. Bu küçük konuşma, bazen garip konuşmaların başlangıcını kolaylaştırır.

Karizmatik insanlar bazen bazı alanlarda uzman bilgiye sahiptir – karmaşık konuları, izleyicilerinin anlayacağı şekilde açıklayabildikleri, açıklamalarını, konuştıkları kişilerin yeteneklerine, bakış açılarına ve uzmanlıklarına göre uyarlayabildikleri bilinmektedir. Uzman bilgisi aynı zamanda başkalarının karizmatik insanların yeteneklerine olan güvenini ve inancını da ilham verir.

İddialı olun. Bu yetenek hem iyi hem de kötü nedenler için kullanılabilir; karizmatik liderler, takipçilerini etkileyebilir ve teşvik edebilir, insanları istediklerini yapmaya motive edebilir. Karizmatik bir güven taklidi, sonuçta para veya diğer değerli eşyalarınızı sıkıştırmadan önce kurbanlara güven ve saygı duymak için becerilerini kullanabilir.

Karizmatik insanlar iddialı ancak genelde ince şekillerde, sözleriyle ikna edebilir, iyimserlik ve güveniyle teşvik edebilir ve hem kendileri hem de diğer insanların duygularıyla ilgili anlayışlarını kullanarak iddialı olabilirler.

Detaylara dikkat edin. Karizma, kişilere etkileşimin nasıl yapıldığı detayına ve ayrıntısına dikkat etmekle alakalıdır.Karizmatik olmak, pozitif vücut dili görüntülerken, tutku ve coşku ile dinamik bir şekilde iletişim kurmayı gerektirir. Olumlu düşünmeyi, iyimserliği ve kendine güvenini içerir; ikna edici ve başkalarının saygı ve güvenini inşa eder.

Kişilik becerilerini anlayış ve uygulama yoluyla geliştirerek hepimiz daha karizmatik olmayı öğrenebiliriz. Unutmayın, karizmatik olsan da – her zaman halkın tümünü memnun edemezsin.

Kaynak : http://www.skillsyouneed.com/ips/charisma.html

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.