Nasıl kibar ve nazik birisi olunur?

Kibar olmak, başkalarının duygularını bilmek ve saygı duymak demektir. Her zaman nezaket fark edemeyebiliriz, ancak genellikle edepsizlik veya düşüncesiz davranış fark ediyoruz.

Bu sayfa bir adım geride kalıyor ve başkalarıyla olan ilişkileri kurma ve sürdürmenin temellerini anlatıyor. Nazik olmanın kabul gören en yaygın şekillerinden örnekler sunuyoruz.Nezaket, başkalarıyla olan ilişkilerinizi geliştirebilir ve geliştirecek, saygı ve yakınlık kurmaya yardımcı olacak, benlik saygısı ve güveni artıracak ve iletişim becerilerinizi geliştirecektir.

Bu sayfada ortaya konulan hususların birçoğu belirgin (çoğu durumda sağduyuya açık) görünebilir, ancak çoğu zaman sosyal tavırları göz ardı edilir veya unutulur. Aşağıdaki noktaları okumak için biraz zaman ayırın ve nazik olmanın ve iyi sosyal görgü kurallarının gösterilmesinin başkalarıyla olan ilişkinizi nasıl artırabileceğini düşünün.

İnsanlar kaba veya düşüncesiz olduğunda tanımak kolaydır, ancak bu özelliklerini kendiniz tanıyorsanız daha kolaydır. Başkalarına bıraktığınız izlenimleri ve huysuz veya cahil olarak düşünüldüğünden nasıl kolayca kaçınabileceğinizi düşünün.

Nezaket Yönergeleri

Arkadaşlarınızı, meslektaşlarınızı, ailenizi, müşterilerinizi ve diğer herkesle başkalarıyla olan çoğu etkileşime aşağıdakileri uygulayabilirsiniz (uygun olan yerlerde)!

Her zaman sağduyu kullanın ve kültürel farklılıkları hesaba katarak olabildiğince uygun davranmaya çalışın.

İnsanlara merhaba deyin – insanları uygun bir şekilde selamlayın, göz teması kurun ve doğal olarak gülümseyin, el sıkışın veya uygun yerlerde kucaklayın, özellikle de her gün gördüğünüz meslektaşlara ve diğer insanlara merhaba deyin. Ulaşılabilir ol. Kötü bir gün geçirdiğiniz için insanları bunaltmayın.

Biraz konuşmak için zaman ayırın – belki de hava durumunu söyleyin ya da diğer kişinin ailesini sormak veya haberdeki bir şey hakkında konuşmak. Hafif bir sohbette bulunmak, biraz ilgi göstermek için çaba gösterin, ancak aşırıya kaçmayın. Dostça ve olumlu durun ve diğer kişiden gelen sözlü ve sözsüz işaretleri kaldırın.

Eşinizin adını, doğum gününü, hayatında oluşmuş (veya oluşacak olan) önemli olayları kullanmak için diğer kişiyle ilgili şeyleri hatırlamaya ve uygun şekilde yorumlamaya çalışın. Başkalarının sorunlarına ve zorlu yaşam olaylarına her zaman dikkat edin.

Her zaman ‘lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ kullanın. Girdi veya katkıları için insanlara teşekkür ettiğinizden emin olun ve bir şeyler sorarken her zaman ‘lütfen’ mesajını ekleyin. Biri size bir şey teklif ederse ‘Evet lütfen’ veya ‘Hayır teşekkür ederim’ kullanın.
Başarılarını başkalarına övgü ve / veya tebrik ederiz. Övgü hakiki olarak görülmelidir – kıskanç veya öfkeli hissederseniz bu zor olabilir.

İş yerinde, astlarınızın yanı sıra patronlarınıza kibar ve yardımsever olun. Başkalarının pozisyonlarını, rollerini ve görevlerini saygı gösterin ve kabul edin.

Uygun dili kullanın – cinsiyet, ırk, din, siyasi görüş ve diğer potansiyel olarak tartışmalı veya zor konulara saygılı olun. Küçümseyici veya potansiyel olarak iltihaplı yorumlar yapmayın.

Dikkatle dinlemeyi öğrenin – konuşurken başkalarına dikkat edin – konuşmanın ortasında dikkatinizi dağılmayın ve aksamayın.

Başkalarının zamanına saygı gösterin. Koşuşturmaya maruz kalmadan açıklamalara kesin ve özen göstermeye çalışın.

Gerektiğinde iddialı ol, fakat başkalarının da iddialı olma hakkına saygılı ol.

Dedikodu kaçının. Başkaları hakkında söylenecek olumlu şeyler yapmaya çalışın.

Hatalarınız için özür dileyin. Kaba veya utanç verici bir şey söylerseniz veya yaparsanız özür deyin, ancak özrünüzde aşırıya kaçmayın.

Başkalarının anlaması zor olabilecek jargon ve kelimeleri kullanmaktan kaçının – karmaşık fikirleri veya talimatları dikkatle açıklayın. Kibirli görünmeyin.

Başkalarının fikir ve düşüncelerine saygı gösterin ve dinlemeye hazır olun.

Açık havada giyilen kıyafetleri giymekten kaçının ve giyinmekte olan başkalarına bakmaktan kaçının. Durum için çok rahat giyinmekten kaçının. 

Mizahı dikkatli kullanın. Herhangi bir suç oluşturmamak ve farklı durumlar için uygun dilin sınırlarını bilmemek.

Kişisel hijyeninizi uygulayın. Dişlerinizi düzenli olarak yıkayın ve fırçalayın, kıyafetlerinizi değiştirin ve deodorant kullanın. Güçlü parfümlerden veya kolonyalardan kaçının.

Dakik olun. Belirli bir zamanda birilerini karşılamayı planlıyorsanız, zamanında veya birkaç dakika erken geldiğinizden emin olun. Geç kalacaksan, diğer kişiyi / kişileri olabildiğince önceden bildireceksin. Gecikmeyi açıklamak için zayıf ya da abartılı mazeretlere güvenmeyin. Başkalarının zamanına saygı gösterin ve harcayın.

Her zaman iyi görgü kuralları uygulayın. Başkaları etrafında yemek yediğinizde güçlü kokular içeren gıdalardan kaçınırken, ağzınızla tam konuşmayın ve ağzınız açık çiğnemeyin ve sessizce yiyin.

Burnunuzu veya kulaklarınıza dokunmayın, parmaklarınızı çiğnemeyin veya tırnaklarınızı ısırmayın. Ayrıca saçlarınızla aşırı oynamaktan kaçının.

İyimser tavırların hiçbir bedeli yoktur, ancak başkalarının sizinle ilgili ya da temsil ettiğiniz organizasyonda nasıl hissettiğine büyük bir fark yaratabilir. Kibar olduğunuzda ve görgü kurallarını gösterdiğinizde, başkalarının karşılığında nazik ve saygılı olması daha muhtemeldir.

Kaynak : http://www.skillsyouneed.com/ips/politeness.html

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.