Romantik nasıl olunur?

Romantik olmak zor bir iştir. Bazı insanlar için romantik olmak kolaydır, herkes az biraz çalışma ile romantik birisi olabilir. Ancak bu doğru değildir. Romantik olmak için bilmeniz gereken bir çok şey vardır ve bunun için bir çok durum karşısında hazırlıklı olmalısınız. Örneğin siz ve sevgiliniz bir sonraki cuma gecesi için bir plan yaptınız. Siz sevgilinize ”gitmek istediğin bir yer var mı?” diye sorarsınız  ve sevgiliniz de ”bilmiyorum” cevabı verir. Sevgiliniz ”şaşırt beni, özel bir şeyler bulacağına eminim” der. Ne yapmalısınız? Pes etmeyin. Okumaya devam edin ve romantizmin sırlarını öğrenin.

Romantizm nedir?

Romantizm hissedilebilen ancak tanımlanamayan başka bir deyişle soyut olan bir şeydir yaşattığı his olarak. Biz romatizmin kafa ütüleyen tanımlarından hiç birini yapmayacağız. Bazı insanlar için romantizm için ”seni önemsediğini gösteriyor, önemsendiğini hissediyorsun” şeklinde ifadeler kullanabilir. Bu tanım ilk seferde kulağa oldukça hoş gelebiliyor ancak size dişlerinizi fırçalamanız için almış olduğu bir diş macunu gibi durumlarda da sizi önemserken hissettirmiş olduğu duygu romantizmin dışında birşey oluyor. Bu yüzden romantizmi bu tanımın ötesinde bir şekilde anlatacağız.

Romantizmi kısa ve öze şekilde değerlendirecek olursak bu da sevgilinizin ilişkiden  tam olarak ne istediği ile alakalı hassas bir duygu durumu şeklinde ele alabiliriz. Başka bir deyişle erkekler romantik değildir, romantik olmak isteyen her erkek bir klavuza ihtiyaç duyar. Tabi yazıyı okuyan bir kadın iseniz bu durum ile ilgili doğuştan gelen hisleriniz olduğu için daha fazla okumasanız da olur.

Romantizmin tanımlanabilir bir şey olmadığından bahsettik ancak romantizm için de bazı kurallar vardır. Aşağıda romantizm ile ilgili tanımlanabilmiş durumlar vardır. Bunlardan bir karışım yaparak ihtiyacınız olanı alabilirsiniz.

İçsel Romantizm

Romantizm ile ilgili bazı şeyler kalpten gelir. İlginizi romantizm sağlayacak bir çok nesne üzerine vermeden bazen sadece bir içecek ile romantik bir hava yakalayabilirsiniz. Bu neyin romantik olup neyin olmadığı ile ilgili değildir. İşte size takip edip uygulayabileceğiniz bir kaç kural: Eğer ortam rahat değilse romantik olamazsınız. Örneğin yüksek enerjili silahlar (tüfekler vs.) romantik değildir. Bilim kurgu romantik değildir. DVD player bile eğer ”Sevginin Bağladıkları” filmini oynatmıyorsa romantik değildir.

Ama her şeyin özünde bir ton romantizm vardır ve siz bunu alıp kendiniz için kullanabilirsiniz.

  • Sevimli şeyler

Oyuncak ayılar romantiktir. Yavru köpekler romantiktir. Oyuncak eros bebekleri romantiktir. İki küçük çocuğun doğal olmayacak şekilde, ellerinde kırmızı bir gül olan yerde çekilmiş fotoğraf ya da resimleri romantiktir.

Sevimli ve şirin şeyler siz farkında olmadan içsel romantizm duygularınızı ortaya çıkartır. Kurallar son derece basittir. Küçük şeyler sevimlidir. Normalde marketten aldığınız bir paket makarna bile sıradan bir şey iken makarnayı küçük sevimli bir paket içerisinde alırsanız bu romantik bir  şeydir. Aynı durum seyahatler için kullanılan küçük boy şampuan, diş macunu ve kremler için de geçerlidir. Oyuncak ev eşyaları satan ya da bu gibi ürünleri satan bir yer bulun ve bu kaynağı kullanın.

  • Düşük ışık

Mumlar son derece romantiktir. Gün doğumu ve gün batımı romantiktir. Görmüş olduğunuz tüm loş ışıklar romantiktir. Bu nedenle her akşam yemeği öğle yemeğinden daha romantiktir. Düşük ışık altında ya da loş ışıkların bulunduğu bir ortamda sevgiliniz kendini son derece rahat hissedecek ve içinden gelen hisler doğrultusunda kalkanlarını indirecek ve duygularını size açacaktır.

Güneş battıktan sonra perdelerinizi açın ve mumlarınızı yakın, böyle bir ortamda akşam yemeği yerken futbol maçı açmak bile romantizmi kolay kolay bozamaz.

  • Kırmızı

Kırmızı romantiktir çünkü kırmızı aşk ve tutkunun rengidir. Kırmızı gülleri düşünün. Kırmızı güller ”seni seviyorum” anlamına gelirken sarı güller ”sana arkadaş olarak değer veriyorum” mavi güller ise ” senden hoşlanmıyorum ” anlamına gelir. Bu yüzden sakın yanlış renk seçimi yapmayın. Kırmızı bir gül, kırmızı balonlar, kırmızı kurdeleler, kırmızı oyuncaklar, kırmızı kapaklı kitaplar vs. gibi şeyler almanız sevgilinizin umutsuzca romantizm içine düşmesine neden olacaktır.

  • Arka planda çalan müzik

Arka plan ya da background müziği romantik olmalıdır ancak unutmayın her background müzik romantik değildir. Arka planda çalan müziği duyduğunuzda rahatlamalı ve güzel şeyler hissetmelisiniz. Ayrıca bu müziğin hareketli ya da eğlenceli olması da iyi olmayabilir. Örnek vermek gerekirse asansörlerde çalan müziklerin bir çoğu romantik müzik türüne örnektir.

  • Çikolata

Çikolatalar sadece romantik değildir aynı zamanda iltifat olarak da algılanır. Sevgilinize bir kutu çikolata verdiğinizde hem iltifat etmiş hem de kalbini kazanacak bir hediye vermiş olursunuz bu nedenle çikolata romantik olmak isteyenler için çok önemli bir gereçtir. Tabi herhangi bir çikolata almak yerini sevdiğinizin en sevmiş olduğu çikolatayı almak ekstra puanlar kazandıracaktır. Bu iki taraf için de kazan-kazan durumudur. Ona kalp şeklinde ve kırmızı renkli çikolatalardan alın ve sonucunu görün.

  • Süslü gösterişli şeyler

Süslü ve gösterişli şeyler romantiktir. Sevgilinize küçük pembe tebrik kartlarından alın ve üzerini pembe kıvırcık kurdeleler ile süsleyin. Ona yazmış olduğunuz mektuplarda ”g” ve ”y” harflerinin kuyruklarını uzatın ve ”d”, ”b”, ”p” harflerini daha büyük yapın. Böyle yapmak çok romantiktir. Sayfanın üstüne de romantik bir başlık yazmak son derece etkilidir.

  • Özünde en romantik olan şey

Yukarıdaki verilere dayanarak evrende bulunan en romantik şey hesaplanabilir. Bu küçük kırmızı mumlar içerisinde, elinde çikolatalar ve kırmızı bir kalp tutan beyaz bir oyuncak ayı olabilir.

Pratik olmama

Pratik ve kolay olan şeyler romantik değildir. Neden blender, tost makinesi ve fırın gibi herkesin bildiği şeyler romantik değildir? Çünkü hepsinin son derece pratik ve basit bir kullanımı vardır. Fakat şifoniyerin üzerine koyduğunuz,ince ince süslemelere ve kabartmalara sahip minik bir mücevher kutusu son derece romantiktir.

Kişisel şeyler

Romantizm kişiseldir. Romantik olmak için kişisel ve özel bir şey yapmak gerekir. Örneğin dışarıda hazır satılan bir tebrik kartı almak inceliktir ancak tebrik kartını kendinizin yazması ve imzalaması romantik bir şeydir. Örneğin doğum günü hediyesi seçerken sevgilinizin sevmiş olduğu şeyleri düşünerek bir hediye hazırlayabilir ve kendi imzanız ile bir tebrik kartı koyarak don derece doğru bir tercih yaparsınız. Çiçekler her zaman iş görür.

Zaman 

Zaman romantizm için en gerekli maddelerden biridir. Zaman ayırmadığınız sürece romantizm olmayacağını unutmayın.

 

Doğum günleri ve yıl dönümleri

Sevgilinizin ya da eşinizin doğum günü ya da diğer özel günlerinizi unutmanız hiç iyi değildir. Romantizmin ilk şartlarından biri de tüm özel günleri hatırlamak ve bu günler için organizasyon yapmaktır. Her seferinde büyük bir organizasyon olması gerekmez en basitinden bir çiçek sizi kurtaracaktır. Yıl dönümü gibi özel günlerde romantik bir akşam yemeği sevgiliniz için son derece romantik bir jest olacaktır.

Üslup

Romantizm konusunda her şeyi başarmış olsanız bir uyguladığınız tarz size problem yaratabilir. Optimum bir romantizm için kibar ve güler yüzlü olmanız gerekmektedir. Yukarıdaki maddelerin hepsini kusursuz uygularsanız bile güler yüzlü ya da kibar olmadığınız sürece hiç biri işe yaramayacaktır. Bir beyefendi gibi davranın. Zarif, mütevazı, dakik , düşünceli, sorumluluk sahibi, şefkatli, spontane, saygın, kibar, okur, eğlenceli, komik, dik, duyarlı, eğlenceli, sofistike, keyifli, özverili, saygılı ve samimi olun. Ve kesinlikle sahte olmayın. Ve aşırıya kaçmayın. İncelik gereklidir.

Yukarıda yazdıklarımız romantik olmak isteyen kişiler için en gerekli konulardır. şimdi romantik biri olmak için yapabileceğiniz 10 fikri sizinle paylaşmak istiyoruz.

İlişkinizi büyüleyici şekilde romantik hale getirmenin 10 yolu

1- Sabahları eşiniz henüz yatakta uyanmamış iken ona bir fincan çay ya da kahve götürün. Eğer yeterince becerikli ve istekli iseniz yatakta kahvaltı etmek için bir şeyler bile hazırlayabilirsiniz. Bu eşinizin kendisini son derece önemli hissetmesini sağlayacak ve size bu şekilde bir iyilikle karşılık verecektir.

2- Birbirinize sarılın ve bol bol öpücük verin. Bunu her akşam işten eve geldiğinizde yaparsanız bir birinize daha bağlı ve daha özel hissedeceksiniz.

3-  Zaman ayırmak için zaman kazanın. Hafta boyunca romantik bir buluşma planı yapın. Küçük bir otel odasında hafta sonu tatili ya da evinizde birlikte zaman geçireceğiniz bir hafta sonu planı yapın. Bu hayatınıza romantik bir kıvılcım katacaktır.

4- İstediği zaman sizinle konuşabilmesi için zaman ayırın ve tüm dikkatinizi eşinize verin. Televizyonu kapatın ve eşinize ne hakkında konuşmak istediğini sorun. Bu eşinize onu sevdiğinizi ve önemsediğinizi hissettirecektir.

5- Eşinize güzel şeyler söyleyin ve bol bol iltifat edin.

6-  Sabah evden ayrılmadan önce ve akşamları eve döndüğünüzde eşinize onu sevdiğinizi söyleyin.

7-  Sevdiğinize küçük hediyeler alarak ona sürpriz yapın. Ayrıca morali bozuk olduğunda da ona küçük hediyeler vererek bir nebze de olsa dertlerini unutmasını sağlayabilirsiniz.

8- Eşiniz zor bir gün geçirdiyse ona dinlenecek bir fırsat yaratın ve ona yemek hazırlayın. Eşinize yemek hazırlamak hem hoş bir sürpriz olacaktır hem de sizi takdir etmesini sağlayacaktır. Tabi yemek hazırlamayı bilmiyorsanız dışarıdan da sevdiğiniz şeyleri söyleyebilirsiniz.

9- Spontane ve ani şekilde sevdiğinizi bulunduğu ortamdan deniz kenarına ya da yeşil alanlara götürün. Bu muhteşem derecede romantik ve son derece basit bir yöntemdir.

10- Yatak odanızı ya da evinizi kırmızı gül yaprakları ve mumlar ile süsleyin. Bu son derece yüksek bir jest olacaktır. Ancak moraliniz bozuk ya da aklınız meşgul ise bunu şu an yapmayın.

Kaynak

  • www.rinkworks.com/romantic
  • www.psychologytoday.com (Barton Goldsmith Ph.D. ” 10 Ways to Make Your Relationship Magically Romantic” )

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.