Sınav Stresi Nasıl Giderilir?

Yüksek öğrenim görmeyi hedefleyen her öğrenci sınav stresini yaşayacaktır. Sakin ve kontrollü olmak çok zordur ancak bununla baş etmeyi öğrenmek çok önemlidir. Çünkü sınav stresi öğrencilik hayatının kaçınılmaz bir parçasıdır. Unutmayın, stresin bir nedeni vardır ve bunun performansınızı düşürmesi yerine stresi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenerek onu pozitif anlamda kullanmaya karar verebilirsiniz.

Sınav stresiyle mücadele etmek için, öncelikle bu artan endişenin arkasındaki nedenleri anlamanız gerekir. Sonra, hissettiğiniz baskıyı azaltmak için yöntemler oluşturabilirsiniz. Araştırmacılar sınav stresinin neden oluştuğu ve nasıl giderileceği hakkında bir çok açıklama getirmektedir. Bunlardan bazıları;

  • Düşük motivasyon seviyeleri
  • Hazırlık ve planlama eksikliği
  • Başkalarının yüksek beklentileri
  • Akranlarınız ile rekabet

Stresin kendisini ezmesine izin veren bir öğrenci ile stresi kullanmayı öğrenmiş bir öğrenci arasındaki fark o kadar fazladır ki bu tüm geleceğinizi şekillendirmenize etki eder. Başarılı öğrenciler sınav stresini kullanmayı ve nasıl baş edileceğini farkında olmaksızın çözümlemiş kişilerdir. Başarılarının altındaki en temel etken budur.

Aşağıda bu negatif duygularınızı bir tarafa koyup öğrenme hedeflerinize konsantre olabileceğiniz bazı beklenmedik yollar anlatılmaktadır. Şu an ilham ihtiyacı için sıkışmış değilseniz (belki bunu okuyarak erteliyorsunuzdur), sınavlarınızda önce bu tavsiyeyi arıyor olabilirsiniz, bu yüzden dikkatlice okuyun!

10 Adımda Sınav Stresi Nasıl Azaltılır,

1. Klasik Müzik Dinleyin

Müzik dinlemek, ruh halinizi yükseltip sizi daha etkili ve daha uzun süre çalışmaya teşvik ederek olumlu ve üretken bir ortam oluşturabilir. Klasik müzik, beyin gücünü artırmak için en iyi müzik türüdür, ancak ortam müziği de bu iş için uygun olabilir. Sizin için neyin işe yaradığını kolayca bulmak için spotify ya da youtube üzerindeki müzik kanallarından yardım alabilirsiniz.

2. Yürüyüşe Çıkın

Birçok öğrenci sınavlarını sınavlardan önce sadece bekliyor ve sınav zamanı geldiğinde doğruca sınava giriyor. Ancak sınavlarınızdan önce düzenli kısa yürüyüşler yapmak son derece yararlıdır. Araştırmlara, yürüyüşe çıkmak gibi egzersizlerin hafıza ve beyin gücünü artırabileceğini kanıtlamıştır.

Aşağıdaki resimde Illinois Üniversitesi’nden Dr. Chuck Hillman tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçlarını göstermektedir. Egzersizin beyninizin etkinliği üzerindeki etkisini açıkça göstermektedir. Bunun sınav performansınızı nasıl artırabileceğini düşünün!

3. Çalışma Planınızı Yapın

Bu, büyük bir sürpriz olmayabilir, ancak şok edici olan şey, kişisel bir çalışma planı oluşturmanın faydalarını düşüren öğrenci miktarının çok düşük olduğudur. Çalışmaya başladığınız dönem ve ilerleyen zamanlar arasındaki farkı anlamak suretiyle çalışmanızda her gün daha üretken ve motive olabilirsiniz. Sınav stresini yönetmek için çalışma planı oluşturmak en temel uygulamalardandır. Çalışma planı ile yapmış olduğunuz görevler sonucunda rahatlar ve stresi daha da fazla kontrol altına alırsınız.

4. Evcil Hayvanlarınız ile Oynayın

Kuklaların sınav stresi ile ne alakası var? Öğrencilerin stres ve kaygıları gidermek için bir sürü üniversite “köpek odası” kurmaktadır. Evcil hayvanların, okurken odaklanmanıza yardımcı olduğu bulunmuştur, ancak evcil hayvanlarınızı kütüphane gibi yerlere götürmeyi tavsiye etmiyoruz! 

5. Yeterli Uykuyu Almaya Çalışın

Bazı insanlar için, özellikle üniversite hayatından en iyi şekilde faydalanmaya çalışıyorsanız, bu her ihtiyacınızdan azını aldığınız bir gerektir. Uygun bir gece uykusunun faydaları asla göz ardı edilemez. En önemlisi, uyku, beyninizin yeni bilgileri uzun süreli belleğinize işlemesine yardımcı olur, böylece sınav günü gelince ihtiyacınız olan bilgileri hatırlayabilirsiniz. Yarım bir gece uykusu ile konsantre olmaya çalışan herkes, daha iyi uykuyla daha iyi odaklanmaya tanıklık edebilir.

6. Mobil Uygulamaları kullanın

Yaşam kalitenizi artırmak için tasarlanmış milyonlarca mobil uygulama vardır. İster sosyalliğinizi iyileştirmek, zihinsel aritmetiğinizi geliştirmek veya İngilizce dil becerilerinizi artırmak istiyorsanız, bunun için bir çok uygulama vardır. Bu şekilde mobil uygulamalar kullanarak hem kendinizi geliştirebilir hem de ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

7. Zihninizi Boşaltın

Meditasyon, mola vermek ve stresinizi farklı bir perspektiften görmek için en etkili yollardan biridir. Meditasyon uygulamak, sınav öncesi stresini azaltmak için hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı geliştirirken odaklanmanın başka bir yoludur.

8. Bitter Çikolata Yiyin

İster inanın ister inanmayın, bu % 100 doğrudur. bitter çikolatayı yani % 70’den fazla kakao içeren çikolataları yemek stres hormonu kortizolle savaşır ve vücut üzerinde genel bir rahatlatıcı etkiye sahiptir. Artı çikolata, doğal bir stres savaşçısı gibi davranan endorfinleri serbest bırakır.

9. İçinizi Dökün

Bazen birisiyle konuşmanız, bazen de çatıdan bağırmanız veya hızlı şekilde koşmanız gerekebilir. Neyi hissettiğinizi bulun ve çözümünü uygulayın. Bir aile üyesine veya arkadaşınıza konuşmak sizin daha büyük fotoğrafı görmenizi sağlayabilir  ve sınav stresini aşmanıza yardımcı olabilir.

10. Boşa Oyalanmayın

Bahse gireriz ki Facebook’u, Instagram’ı veya ne olursa olsun diğer sosyal medya sitelerini ne kadar kontrol ettiğinizin farkında bile değilsiniz? Hepsini bir araya getirdiğinizde, önemli bir zaman kaybına yol açar. Eğitim dışında hayatınızdan ayrılmak zor olabilir, ancak amaç ve süreyi akılda tutmak süreci kolaylaştıracaktır.Bu yüzden amacınıza ulaşana kadar bu şekildeki sosyal medya uygulamalarından uzak durun. Eğer sosyalleşmeye ihtiyacınız varsa kuzenleriniz ve arkadaşlarınızla takılabilir, sinemaya gidebilirsiniz.

Kaynak : https://www.goconqr.com/en/examtime/blog/beat-exam-stress-10-easy-ways/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.