Stres Altındayken Sinirlerimizi Nasıl Kontrol Ederiz?

İnsanlar sıklıkla, onları ciddi derecede etkilemeyecek olaylara sinir bozucu ve duygusal olarak tepki verirler. Bu birkaç nedenden ötürü olur. Birincisi, insanlar kendilerini tehdit altında hissettiklerinde daha fazla stresli hissetmekte ve bu deneyim, karşılaştıkları zorlukları yeterince karşılayacak kaynakları olmadığı düşüncesiyle artmaktadır. Stresli olduğunda, insanlar mevcut fiziksel, sosyal ve psikolojik kaynakları tanımamaya eğilimlidirler.

Aynı zamanda, uyku yetersizliği, zayıf beslenme ve sosyal izolasyonun etkileri olarak stres düzeyini artırabilen durumlardan dolayı daha az yetenekli olma eğilimindedirler.

Ayrıca, artan hayal kırıklığı, sinirlilik ve hassasiyet de tükenmişlik belirtileri olabilir. Bu nedenle bu duygular, cevher etkili stres yönetimine ihtiyaç duyulduğunun bir işareti olmalı. Kendinizi daha az sabırlı, daha sinirli, daha duygusal ve hayatınızın streslerini daha az beceriyormuş gibi hissediyorsanız, kendinizi daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

Stres Nasıl Yönetilir ve Tükenmişlik Önlenir?

1-) Sizi En Hızlı Rahatlatan Yöntemi Bulun

Stres yanıtınızı nispeten erkenden durdurmak, pişman olabileceğiniz bir şekilde strese tepki göstermek yerine daha sakin yanıt vermenize yardımcı olabilir. Örneğin, nefes egzersizleri veya Progressive Muscle Relaxation gibi hızlı stres gidericiler sizi sakinleştirebilir ve size daha az hayal kırıklığı hissettirir ve gelen problemlerle daha iyi baş edebilmenizi sağlar. Sonra bir sonraki adımları daha net bir başlıkla yapabilirsiniz. Hızlı stres gidericiler hakkında daha fazla bilgi edinin; böylece neyin geldiğine göre hazırlanabilirsiniz.

2-) Tutumunuzu Değiştirin

Stresli olanı görüp görmememiz, alışılmış düşünce kalıplarımıza ve çevremizdeki dünyayı nasıl işlediğimize bağlı. Örneğin,bir  şeyleri kontrolündeki gibi görenler, onlara ne olduğu konusunda daha az vurgu yapmaya eğilimli olurlar; çünkü her zaman değişiklik seçeneklerine sahip olduklarını görürler. Çalışmalar, iyimser düşünme biçimlerinin de sağlıklı yararlarını gösterdi. Dirençli bir zihin gelişimine ilişkin daha fazla bilgi edinin ve daha az stresli hissedeceksiniz.

3-) Yaşam biçiminizi değiştirin

Kendinizi sürekli kenarda hissedecekseniz, bir şeylerin hayatınızda değişmesi gerekiyor olabilir. Taahhütleri azaltmanız, vücudunuza iyi bakmanız ve diğer sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız durumunda daha az genel stresle uğraşmanız gerekeceğinden, karşılaştığınız stres yönetiminde daha etkili olursunuz. İyi beslenme, uygun uyku ve egzersiz stres düzeylerinizde harikalar yaratabilir. Boş zaman faaliyetleri ve yaratıcı ifade için zaman ayırmak da hayati önem taşır; Arıza süresi sadece lüks değil aynı zamanda dengeli bir yaşam biçiminin gerekli bir yönüdür ve yaratıcı faaliyetler sanatçılar ve sanat dışı türler için stres yumuşatabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı kurmak için yapabileceğiniz en etkili değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinin.

4-) Sosyal Destek Üzerine Çalışma

Çoğu zaman, sıkıntılarınızı yakın arkadaşlarınızla, ailenizle veya sevdikleriyle paylaşma özgürlüğü ve desteği insanlara yardım edilir. Sonsuz bir sıkıntı listesinden sürekli olarak şikayet etmek sağlıklı değilse de, güvenilir bir arkadaşınıza şimdi ve sonra hayal kırıklıkları hakkında konuşmak (ve iyi bir dinleyici olmanın getirdiği iyiliği geri çevirirken) hayatınızla ilgili neler olup bittiğini işlemekte size yardımcı olabilir. Beyin fırtınası çözümlerine ihtiyacınız olabilir. Durumunuzu paylaştığınızda, terapist ile görüşürken veya düzenli bir günlük yazmaya başladığınızda daha rahat hissettiğinizi göreceksiniz.

5-) Düzenli Stres Giderme Faaliyetleri Vardır

Daha az stresli bir yaşam tarzını korumak için, hayatınızda bazı düzenli stres giderme aktiviteleri olması önemlidir. Düzenli olarak yürüdükleri, meditasyon yaptıkları veya diğer stres kurtarma etkinliklerinin tadını çıkaran kişilerin hayatlarında daha az stresli oldukları ve gün boyunca ortaya çıkan belirli stres kaynaklarına daha az tepki verici olma eğilimindedir. Hangi stres azaltma seçeneklerinin kişiliğiniz ve yaşam tarzınız için en iyi sonucu vereceğini bulmak için bu faaliyetleri araştırmalı ve destek almalısınız.

Kaynak : https://www.verywell.com/feel-less-frustrated-when-stressed-3145200

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.