Yalnızlıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Neredeyse herkes zaman zaman yalnızlık yaşar; birçok kişi tatil sezonu boyunca yalnızlık duygularını, Sevgililer Günü’nü ve aşırı stres dönemlerinde özellikle farkında oluyor. Yalnızlık yaşayan çok sayıda insan (bu sitede yapılan bir anket, tatil yalnızlığının şaşırtıcı bir şekilde okuyucular tarafından görüldüğünü gösterirken) çok fazla olsa da, insanlar her zaman yalnızlık duygularından bahsetmiyor ve yapmıyorlar Her zaman bu hislerle ne yapılacağını bilin.

Duygusal olarak acı çekmenin yanında, yalnızlık insanları birçok açıdan etkileyebilir:

  • Fiziksel Acı : Araştırmalar, beyindeki sosyal dışlanmayla ilgilenen alanların fiziksel ağrıyı işleyen alanlarla aynı olduğunu, “kırık bir kalbin” romantikleştirilmiş deneyimine bilimsel bir açıklama getirdiğini gösteriyor.
  • Depresyon: Bir çalışma, yalnız insanların daha fazla depresif belirti gösterdiğini ve yalnız ve depresyondaki insanların sosyal etkileşimlerde daha az “beraberlik” yaşama eğiliminde olduklarını bulmuştur. Araştırmalar ayrıca, depresyon ve yalnızlığın birbirlerinden kopup her biri diğerini devam ettirdiğini bulmuşlardır.
  • Fiziksel Sağlık: Birkaç çalışma, duygusal stres ile depresif bağışıklığı birbirine bağladı. Diğer araştırmalar, yalnızlık ve depresyon ile daha yoksul sağlık ve zindelik arasında bağlantı kurar. Bu, yalnızlık yaşayan insanların çeşitli sağlık konularına duyarlı oldukları anlamına gelir.

Yalnızlık yaşıyorsanız, yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Bir Gruba Katılın

İster bir sanat sınıfı, egzersiz sınıfı veya yerel halk eğitim merkezinizde bir sınıf olsun, bir sınıfa katılmak sizi otomatik olarak çıkarlarınızdan en az birini paylaşan bir grup kişiye açar. Ayrıca, bir grubun parçası olmakla birlikte gelen bir aidiyet duygusu sağlayabilir. Bu, yaratıcılığı teşvik edebilir, gün boyunca size beklemek için bir şeyler verir ve yalnızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Gönüllü Olun

İnandığınız bir sebeple gönüllü olmak, bir sınıf edinmekle aynı avantajları sağlayabilir – başkalarını toplantı, bir grubun parçası olma, yeni deneyimler yaratma – ve fedakarlık yararlarını getirir ve hayatınızda daha fazla anlam bulmanıza yardımcı olabilir. , Her ikisi de daha büyük mutluluk ve yaşam doyumu getirebilir, aynı zamanda yalnızlığı azaltır. Ayrıca diğerleriyle çalışmak, kendi hayatınızda sahip olduğunuz şey için daha derin bir minnet duygusu hissetmenize yardımcı olabilir.

Çevrimiçi Destek Bulun

Yalnızlık, biraz yaygın bir sorundur, çevrimiçi olarak bağlanmayı arayan birçok kişi vardır. İnternet üzerinden kimlerletanıştığınıza dikkat etmeniz gerekir (ve tabii ki, banka hesap numaranız gibi kişisel bilgileri vermeyin), ancak çevrimiçi olarak tanıştığınız insanlardan gerçek destek, bağlantı ve kalıcı dostluklar bulabilirsiniz.

Mevcut İlişkileri Güçlendirin

Muhtemelen hayatınızda daha iyi tanımak için insanlara ya da aileyle derinleşebilecek bağlantılara sahipsinizdir.

Eğer öyleyse, neden daha sık aramıyorsun, onlarla daha fazla uğraşmıyorsun ve mevcut ilişkilerin tadını çıkarmanın ve bağların güçlenmesinin başka yollarını buluyorsun?

Evcil Hayvan Edinin

Evcillar – özellikle köpekler ve kediler – çok fazla avantaj taşırlar ve yalnızlıkları önleme bunlardan biridir. Bir evcil hayvan kurtarmak fedakarlık ve arkadaşlığın yararlarını birleştirir ve sizi bir çok yalnızlık savaşçısı ile birlikte bırakır. Sizi başka insanlarla bir araya getirir – bir köpek yürüyüşü sizin diğer köpek gezginlerinin bir topluluğuna açar ve bir tasma üzerinde sevimli bir köpek insan mıknatısıymış gibi görünür. Ayrıca, evcil hayvanlar, yalnızlık için büyük bir merhamet kaynağı olabilir koşulsuz sevgi sağlarlar.

Bilişsel Davranış Terapisi ve Diğer Terapi Türleri

Araştırmalar, yalnızlığın ve depresif semptomatolojinin refahı azaltmak için sinerjik bir etki yapabildiğini, yani daha yalnız olduğunuzu, kendinizi daha çok üzmekte olduğunu ve tam tersini ifade ettiğini göstermiştir. Ayrıca, yalnızlık yaşayan insanların başkalarıyla birlikte daha fazla yalnız hissetme eğilimi gösterdiği, yani başkaları ile birlikte olduklarında bile yalnızlıklarının bir dereceye kadar yalnız kalma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Bundan dolayı, bazen sadece “oradan çıkmak” ve diğer insanlarla tanışmak yeterli değildir. Eğer durum buysa, yalnız hissetmenize yardımcı olacak psikoterapi almak, özellikle de zevk aldığınız şeylerden zevk duymak gibi bir depresyon belirtisi hissederseniz iyi bir fikir olabilir. Bazı tedavi biçimleri, bilhassa bilişsel davranışçı terapi, düşüncelerinizi değiştirmenin yanı sıra, yalnızca daha az yalnızlık yaşamamanıza değil, yalnızlığınızı önlemek için hayatınızda daha çok şey yapmanıza yardımcı olacak eylemlerinizi de değiştirmenize yardımcı olabilir. 

Yalnızlığa karşı savaşmak için ne yaparsanız yapın, gerçekten yalnız olmadığınızı ve daha fazla bağlı hissetmek için yapabileceğiniz birçok şey olduğunu bilin.

Kaynak : https://www.verywell.com/how-to-cope-with-loneliness-3144939

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.