Zor İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır ve Çatışma Nasıl Önlenir?

Araştırmalar, destekleyici ilişkilerin zihinsel ve fiziksel sağlığımız için iyi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, zor insanlarla uğraşmak ve devam eden olumsuz ilişkileri sürdürmek aslında sağlık için zararlıdır. Çatışma ile dolu olan ilişkileri azaltmak veya ortadan kaldırmak iyi bir fikirdir. Söz konusu kişinin bir aile üyesi, iş arkadaşı veya başka türlü hayatınızdan kolaylıkla yok edemeyeceğiniz birisi olması durumunda ne yaparsınız?

Aşağıdakiler, hayatınızda olan zor insanlarla uğraşmak için, iyi ya da kötü olmak için ipuçları.

Konuşmaları Nötr Tutun

Din, siyaset gibi bölücü ve kişisel meselelerinizi çatışma oluşturmaya eğilimli diğer konuları tartışmaktan kaçının. Eğer diğer kişi size muhtemelen bir tartışma konusu açıp bir tartışmaya girmeye çalışırsa, konuyu değiştirin veya odadan çıkın. Konuşma stilinizin çok iddialı olup olmadığından emin değilseniz veya yeterince iddialı değilseniz, bu size yardımcı olur.

Sahip Olduğun Gerçekleri Kabul Et

Zor insanlarla uğraşırken, karşınızdakini değiştirmeye çalışmayın. Eleştiri yaparak yalnızca bir iktidar mücadelesine girmekle kalmayıp , savunmasızlığa neden olursunuz bu da olayları daha da kötüleştirir.Ayrıca sizi başa çıkmak için daha zor olan bir kişi yapar.

Nelerin Kontolünüz Altında Olduğunu Bilin

Yanıtınızı diğer karşıdaki kişiye göre indirgeyin; bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı şey budur.Örneğin, küfürlü davranışa maruz kaldığınızda aynı şekilde cevap vermemeye kendinizi kontrol altında tutmaya çalışın.

Diğer kişi kabul edilemez bir şekilde davranmayı seçtiğinde sınırları çizmek için iddialı olan davranışı kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Desenler Oluşturun

İlişki zorluklarının çoğunun, tek taraflı “kötü” olmaktan ziyade iki kişi arasındaki dinamikten kaynaklandığını unutmayın. Farklı bir yöntem denemek , aynı etkileşim kalıplarını defalarca tekrar etmenizden iyidir; Cevabınızı değiştirmek sizi bu konudan kurtarabilir ve sağlıklı bir şekilde tepki verme, daha sağlıklı bir kalıp oluşturma şansınızı artırabilir.

Çatışma ile mücadelede kaçınılacak şeylerin bir listesini oluşturabilirsiniz. Bunlardan herhangi birisini yapıyor musun? Ayrıca, hatırlamanız gereken sağlıklı iletişim becerileri aşağıda verilmektedir.

İnsanları Olumlu Yönde İnceleyin

Başkalarının olumlu yönlerini araştırmaya çalışın, özellikle de ailenizle çalışırken başkalarının pozitif yönlerini araştırın ve onlara odaklanın. (İyimserliğinizi geliştirmek ve yeniden planlama yapma becerileriniz burada yardımcı olabilir!) Diğer kişi tarafından daha fazla takdir hissedeceksiniz ve muhtemelen birlikte vakit geçirmenizi düşüneceksiniz.

Kiminle ilgilendiğinizi hatırlayın

Birinde en iyiyi görmek önemlidir. Ancak, diğer kişinin olumsuz özelliklerinin var olmadığını inkar etmeyin. Sırlarınızı hemen iyice tanımadan paylaşmayın, pula güvenmeyin ya da bunu yapamayan birinden sevgi aramayın. Bu onların kim oldukları için kabullenmenin bir parçasıdır. Karşınızdaki kişinin gerçekte kim olduğunu kabul ederseniz davranışlarınızı kontrol etmeniz de kolaylaşacaktır.

Birilerinden Destek Alın

İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek diğer kişilerle buluşturun. Sırlarınızı iyi bir dinleyici olan güvenilir bir arkadaşınıza söyleyin veya örneğin günlük yazma yoluyla duygularınızı işleyin. Kendilerini güvenilir ve destekleyici olduklarını ispatlayan insanlara güvenin ya da ihtiyacınız olduğunda iyi bir terapist bulun.

Bu, ilişkiyi baskı altına alarak ve bir çatışma kaynağını kaldırarak size ve diğer kişiye yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız Olan Zaman Veya Mekanı Alın

Kendinizi uzak tutmanın zamanı geldiğini bilin ve yapın. Eğer diğer kişi sizi kışkırtmadan çevrenizde olamıyorsa, kontağı en aza indirgemek anahtardır. Sürekli olarak küfürlü davranıyorsa, bağları kesip nedenini bilmelerini sağlamak en iyisidir. Bir ilişki olması halinde neler olması gerektiğini açıklayın ve bırakın. (Kuşkucu taraf patron veya iş arkadaşıysa, işnizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.)

İpuçları:

  • Olumsuz etkileşimler için kendinizi veya karşınızdaki kişiyi suçlamayın. Sadece kişiliklerinizin uymadığı nadir durumlardan birini yaşıyor olabilirsiniz.
  • Unutmayın ki herkese yakın olmanız gerekmez; Sadece nazik olmak ahenk yaratmaya doğru uzun bir yol kat etmenizi sağlar.
  • Mizah duygusu üzerine yapılan araştırmalar kendinizi korumak için yapılan bir davranış olarak öne çıktığında zorluklar sırtınızı çok daha az ağrıtacaktır. 
  • Bu zorlu ilişkilerin getireceği olumsuzluğu gidermek için hayatınızdaki diğer olumlu ilişkileri geliştirmeyi unutmayın.

Kaynak : https://www.verywell.com/reduce-stress-conflict-difficult-people-3144965

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.