Goji Berry nedir? Faydaları nelerdir?

Goji berry ya da türkçe adıyla kurt üzümü olarak bilinen meyve geleneksel Çin Tıbbında 2000 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Bazı efsanelere goji meyvesinin himalaya dağlarında yaşayan rahipler tarafından yüzlerce yıl boyunca tüketilerek sıcak su içerisinde meditasyon yapmalarına yardımcı olmuş ve onlara sağlık, canlılık, uzun ömür, enerji ve dayanıklılık vermiştir.

Düşük kalorili, yağsız, yüksek oranda lif içeren ve yüksek antioksidan içeren goji berry bir çok hastalıkla mücadele etmesi için bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve sindirim sisteminizi düzenleyerek kilonuzu korumanıza yardımcı olmaktadır.

Genellikle çiğ, kurutulmuş ya da toz halinde tüketilebilen goji berry meyvesinin yüksek oranda içermiş olduğu vitaminler ve minerallerden dolayı bir çok sağlık uzmanı tarafından ”süper çilek” adı verilmiştir.

Chinese Goji Berries 2007. Image shot 2007. Exact date unknown. ACY81M
ABD’de yayımlanan Journal of Alternative and Complementary dergisi de goji berry nin faydalarını sıralarken ;

Enerji seviyesini önemli derece de artırması, atletik performans sağlaması, uyku kalitesi iyileştirmesi ve dinç uyanmanızı sağlaması, odaklanma becerisini geliştirme, keskin bir zihin, sakinlik verme, sağlıklı olmaya yardımcı olma, önemli ölçüde yorgunluğu ve stres azaltma ve mutluluk verme

şeklinde sıralamıştır. Sizce bir meyvenin yapabileceği başka bir şey var mı?

Goji berry (kurt üzümü) nin kanıtlanmış faydaları nelerdir?

Goji berry ya da çinde bilinen adıyla kurt üzümü (wolf berry) M.Ö 200 yılından beri Çin tıbbında kullanılmaktadır. Hatta  Çin imparatoru Shen Nong’un “Shen Nong Ben Cao Jing” isimli efsanevi tıp kitabında bu bitkiye ait tarımsal bilgiler bulunmaktadır.

Goji berry (kurt üzümü) ya da latince ismi olan ”Lycium barbarum” kişinin nörolojik/psikolojik özellikleri geliştirme yetenekleri açısından araştırılmış, daha iyi sindirim sağlığı ve bağırsak fonksiyonları desteği, daha güçlü bir kas-iskelet sistemi oluşturma, ve kardiyovasküler sağlığı geliştirme açısından uzun süre incelenmiştir.

goji-berry-kalp-sagligi

Goji berry nin soğuk algınlığı, yüksek ateş, şeker hastalığı, hipertansiyon, bulaşıcı hastalıklar ve sık görülen hastalıkları tedavi etmek gibi doğal bir yeteneği vardır. Aynı zamanda geleneksel olarak  depresyon ve anksiyete ve diğer duygudurum bozuklukları mücadele için kullanılmaktadır. Beta-karoten olarak bilinen antioksidanlar büyük bir kaynak olmakla beraber ayrıca cilt ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olan diğer vitaminleri içermektedir. Kan şekerini azaltmak, kolesterol seviyesini düzenlemek ve trigliserid seviyesini ideal bir dengede tutma yeteneği sayesinde kalp hastalıklarını önlemek için de kullanılmaktadır.

Goji Berry (kurt üzümü) nin besin değerleri nelerdir?

Goji berry yani kur tüzümü patlıcangiller ailesine (Solanaceae family) ait kutu dikenli (boxthorn) bir bitki türüdür. Bu bitki ailesi aynı zamanda patates, domates, patlıcan ve biber gibi diğer sebze ve meyveleri içermektedir. Protein içeriği mükemmel derecede yüksek bir öğün 20 den fazla vitamin ve mineralin yanı sıra bol miktarda  antioksidan ve lif kaynağı sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (United States Department of Agriculture – USDA) goji berry e ait besin değerlerini sunuyor. Tabi bu değerler meyvenin kalitesine,ne kadar taze ve korunmuş olduğuna göre değişmektedir.

¼  fincan kurutulmuş goji berry aşağıdaki değerleri içermektedir.

 • 100 kalori
 • 0 gram yağ
 • 3 gram lif
 • 13 gram şeker
 • 4 gram protein
 • %140 DV (Daily Value) A vitamini
 • %35-163 DV C vitamini
 • %100 DV B2 vitamini
 • %91 DV selenyum
 • %24 DV potasyum
 • %10-100 DV demir
 • %4-10 DV kalsiyum
 • 18 amino asit (11 tanesi gerekli olan)
 • Sağlıklı, doymamış yağ asitleri, alfa-linolenik asit ve linoleik asit de dahil olmak üzere 5 farklı kaynak
 • beta-karoten, zeaksantin, likopen, cryptoxanthin, lutein ve polisakkaritler gibi fitokimyasallar

Diğer popüler meyvelerle kıyaslarsak farkı nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre çeşitli gıdaların antioksidan değerini ölçen  oksijen radikal emilim kapasitesi oranı (ORAC – oxygen radical absorbance capacity) olan bu puanlamaya göre küçük bir porsiyon kurutulmuş goji berry (kurt üzümü) de 3290 puan dır. Kıyaslama açısından bir elma 2568, kuru üzümün 3406, yaban mersini 4633 ve nar 4479 puana sahiptir. Bu meyvelerin hepsi antioksidanların iyi bir antioksidan kaynağı olmaktadır ancak burada goji berry i farklı kılan içerdiği amino asitler (protein), yağ asitleri ve kendisine özel olan antioksidanlardır. goji-berry-faydalariVücudumuzda üretilemeyen 11 farklı amino asitin bir meyve içerisinde bulunması son derece nadir bir durumdur. Dikkate alınması gereken diğer goji berry faydası ise yoğunluğudur. Bazı meyvelerden yeterli derecede vitamin almak için bir kaç kereden fazla yemek gerekirken goji berry için durum böyle değildir. Örnek vermek gerekirse aynı gramda portakal ve goji berry tüketirseniz almış olduğunuz C vitamini değeri portakala göre goji berry de 500 kat daha yüksektir.

Goji berry’nin tadı nasıl?

Goji berry ya da türkçe adıyla kurt üzümünün diğer meyvelere kıyasla tadının nasıl olduğunu merak mı ediyorsunuz? Merak etmeyin! İnsanları çoğu tadını lezzetli ve keyfi verici buldu. Yemek tariflerine ekleme açısından düşünürseniz kızılcık ve kiraz arasında bir tat vermektedir. Kurutulmuş durumda ise görüntüde kuru üzüme benzemelerinin yanında parlak pembe bir renkleri vardır ve kendine özel tatlı-ekşi bir tadı vardır.

Goji berry’nin 8 faydası

 1. Yüksek düzeyde besin ve antioksidan sağlamaktadır.
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserle mücadeleyi artırır.
 3. Cildinizin sağlıklı olmasını sağlar.
 4. Göz sağlığınızı korur.
 5. Kan şekerini düzenler.
 6. Karaciğer de biriken toksinleri atar (detoks).
 7. Enerji düzeyinizi ve modunuzu yüksek tutar.
 8. Doğurganlığı artırır.

Goji berry salatası nasıl yapılır?

Goji berry ya da türkçe adı ile kur tüzümünün doğal tatlı ama kızılcık çok benzer bir şekilde hafif mayhoş tadı vardır. İşte sizin için bir goji berry salatası tarifi veriyoruz.

Goji berryli havuç salatası:

Hazırlanma süresi : 15 dakika
Servis : 4

Malzemeler :

10 tane büyük rendelenmiş havuç
1 bardak kurutulmuş goji berry
Doğranmış 4 tane yeşil elma
1 bardak ceviz
3 yemek kaşığı dijon hardal
1/4 bardak taze sıkılmış limon suyu
1/4 bardak akçaağaç şurubu
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı deniz tuzu

Yapılışı :

Tüm malzemeyi birlikte karıştırın. Soğutulmuş şekilde servis edin.

goji-berry-salatasi-nasil-yapilir

Kaynak : https://draxe.com/goji-berry-benefits/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.