Mangal nasıl yakılır?

Neredeyse ülkemizde her erkek eninde sonunda bir kerede de olsa mangal ateşi yakmaya çalışmıştır. Mangal ateşi yakmak başlarda basit görüne bilir ancak aslında son derece karmaşık bir iştir.

Bu nedenle mangal yakmadan önce bilmemiz gereken bir çok durum vardır. Bu kuralları öğrenmenizin ardından siz de son derece basit şekilde mangal ateşinizi yakabilirsiniz.

Aşağıda adım adım mangal nasıl yakılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Mangal nasıl yakılır?

Adımlar

1-) Mangal ateşini yakacağınız yer temiz ve kuru olmalıdır. Örneğin mangalınızın içerisinde önceden kalmış kül varsa öncelikle bu külü boşaltmanız gerekmektedır. Ayrıca mangalın içerisinin de kuru olması daha kolay yakmanız için önemli bir koşuldur.

Mangalı yakacağınız yerde ateşin hava alması önemlidir. Bu nedenle mangalınızın altında ya da yanında bulunana hava deliklerinin de açık olması daha hızlı mangal yakmanızı sağlar. Eğer herhangi bir delik bulunmuyor ise hava akımının olduğu bir noktada da mangalınızı yakabilirsiniz. Unutmayın en önemli nokta ateşin hava almasıdır.

2-) Mangalınızı tutuşturmak için malzeme hazırlayın.Mangalı ateşini yakarken ilk olarak en alt tabakaya gazete, kağıt gibi kolay tutuşabilen maddeler koymalısınız. Bu maddelerin üzerinde ise koymuş olduğunuz gazete ya da kağıtların üzerine de daha ince ve kolay yanan çalı, çırpı gibi malzemeleri koymalısınız. Bu malzemeler kağıtlar yandıktan sonra hemen tutuşacak şekilde olmalıdır.

3-) Odunları dizin. Mangal içerisini koymuş olduğunuz çalı çırpı gibi kolay yanacak olan maddeler üzerine bunları piramit şeklinde örtecek olan odun parçalarını dizmeye başlıyoruz. En iç katmanda bulunan kağıt ve çalı çırpı yandıktan sonra ateş biraz kuvvetlenecek ve piramit şeklinde koymuş olduğunuz odun parçalarını yakmaya başlayacaktır.

mangal nasıl yakılır 2

4-) Büyük odun parçalarını ekleyin. Piramit şeklinde koyduğunuz odun parçaları tutuşmaya başladıktan sonra daha büyük otun parçalarını da ateşin üzerine indirmeye başlayın. Mangal ateşiniz bu şekilde büyüyecek ve hararetli bir görünüm alacaktır. Bu ateşin fazla büyüdüğü anlamına gelmez ancak kömürü atmadan önce ateşinizin iyice kuvvetlenmiş olması gerekir.

5-) Mangal kömürünü ateşe bırakın. Mangal içerisinde yanan ateş kuvvetlenip odunlar yanmaya başladıktan sonra yavaş yavaş almış olduğunuz mangal kömürünü ateşin en üstüne bırakmanız gerekir. Kömürü torbası ile de atabilirsiniz ancak ateşiniz çok kuvvetli değilse bu ateşi söndürebilir. Bu nedenle maşa yardımı ile büyük kömür parçalarını ateşin üzerine gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu kömürün daha kolay ve kısa sürede yanmasını sağlayacaktır.

Mangal yaparken kullanmış olduğunuz kömürün meşe ya da odun kömürü olduğundan emin olun. Şayet taş kömürü kullanmak son derece zordur. Mangal içerisinden meşe kömürü çok kolay tutuşur ve kor haline daha çabuk gelir.

Ayrıca piyasada mangalda kullanmak için preslenmiş kömürler de bulunmaktadır. Preslenmiş kömür şöminelerde yakılmak üzere üretilmiş olsa da mangalda da kullanılabilir. Lakin preslenmiş kömürü de yakmak zordur. Bunun için ateşinizin son derece güçlü olması gerekir. Preslenmiş kömür kor haline geldikten sonra enerjisini meşe kömürü ya da odun kömürüne oranla çok daha uzun süre koruyacaktır. Bu nedenle eğer kalabalık bir grupsanız preslenmiş kömür daha uzun süre mangalınızın yanmasını sağlayabilir.

mangal nasıl yakılır 1

6-) Ateşi dağıtın. Ateşin üzerinde bıraktığınız kömür parçaları yavaş yavaş kor haline gelecektir. Mangalda bulunan kor haline gelmiş olan kömür parçalarını bir sopa ya da maşa vasıtasıyla mangal içerisinde yaymaya başlayın. Bu yayma işleminde yanmamış olan kömür parçaları da yanmaya başlayacak ve ateşiniz etleri üzerine koymak için uygun kıvama gelecektir.

Kömür eğer kor haline gelmemişse yelleyerek ateşin gücünü artırın. Yelleme işlemi mangalın üzerinden değil, hava akımını diğer taraftan çıkaracak şekilde kenardan olmalıdır.

7-) Isıyı kontrol edin. Kor haline gelmiş mangalınıza elinizi yaklaştırdığınızda vermiş olduğu ısıyı rahatça hissede bilmelisiniz. Bu aşamadan sonra mangal içerisinde alev görmeyecek sadece kor haline gelmiş kömürü göreceksiniz. Bundan sonra etlerinizi ateş üzerine atabilirsiniz.

Not: Piyasada kolay mangal yakmak için bir takım kimyasallar satılmaktadır. Bu kimyasalları kullanarak ilk etapta yapmış olduğumuz tutuşturma işlemini çok daha hızlı şekilde yapabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken son derece dikkatli olmalısınız.

mangal yakarken dikkat edilmesi gereken

Mangal ateşini yakmak için kesinlikle tiner, ispirto ya da benzin gibi yanıcı maddeler kullanmayın. Bu maddeler çok kolay parlama eğilimindedir dolayısı ile siz ateş üzerine dökerken elinizdeki şişenin patlaması an meselesidir.

Mangal kömürü nasıl seçilir?

Mangal yapmak için piyasada iki farklı türde kömür bulunmaktadır. Bu kömür türleri ithal ve yerli kömür türleridir.

İthal kömür uzak doğu, Rusya ve Bulgaristan gibi ülkelerden ithal edilmektedir. Bu kömür daha kolay yanar ancak enerjisi daha düşük bir kömür türüdür. Son derece hafif bir kömür olan ithal kömür yanarken etrafa sürekli kıvılcım saçar.

Yerli kömür ise daha ağır ve kalındır. Yerli kömür ile yaktığınız ateş daha uzun süre dayanacak ve daha fazla ısı verecektir. Bu nedenle mangal kömürü alırken özellikle yerli kömür olmasında fayda vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.