Mantar nasıl yıkanır?

Mantar protein açısından son derece zengin ve besleyici bir gıdadır. Özellikle yüzlerce farklı çeşidinin olması ve son derece uygun fiyatlı olmasından dolayı tüm dünyada sevilmektedir.

Ülkemizde de çok sevilen mantar özellikle bir çok yemek içerisinde kullanılmaktadır. Mutfağımızda en çok tüketilen mantar kültür mantarıdır.Biz de bu yazımızda çok sevdiğimiz bir gıda olan mantarın nasıl temizleneceğini açıklayacağız.

Mantar nasıl temizlenir?

Mantar yıkarken ve temizlerken yapılan en büyük yanlışlardan biri bütün mantarların suyun içerisinde bekletilerek yıkanması ya da bol su altında yıkanmasıdır. Mantar lifli bir yapıda olan bitkidir. Bundan dolayı süngerimsi yapısından dolayı su içerisinde kaldığı süre boyunca su çekmeye başlar.

Bu nedenle yıkarken su içerisinde fazlaca kalmış olan mantarlar iç yapılarına fazla su çekerler. Bu durumdaki mantarların lezzerti yerinde olmaz ve pişirirken lastiğimsi bir his ortaya çıkabilir. Bu nedenle aşağıdaki adımları uygulayarak son derece pratik şekilde mantar temizleyebilirsiniz.

Adımlar

1-) Mantar üzerinde bulunana toprak ya da çamur gibi şeyleri temizlemek için tertemiz bir sünger ya da bez alıp hafifçe ıslatıyoruz ve mantarın baş kısmını silmeye başlıyoruz.

2-) Mantarın baş kısmı üzerinde bulunana kalın toprak tabakalarını ve kalıntılarını çıkardıktan sonra baş kısmını 2-3 saniye olacak şekilde su altında ıslatıyor ve tekrar bez ile iyice temizliyoruz. Bu şekilde mantar su ile minumum şekilde temas edecek ve içerisine su çekmeyecektir.

3-) Baş kısmını temizlemiş olduğumuz mantarı ters çevirip başından da tutarak sap kısmını kopartıyoruz.

4-) Sap kısmını kopartmış olduğumuz mantarın baş kısmını hafif su dolu bir kap içerisine daldırıp iç kısımlarında bulunan toprağı parmaklarımız ile ovalayarak temizliyoruz. Bu işlemin de 2-3 saniyeden fazla sürmemesi gerekiyor.

5-) Bu şekilde tüm mantarları temizliyoruz ve bez vasıtası ile iyice kuruluyoruz. Kurulama işlemi için kağıt havlu ya da peçete kullanırsanız mantar üzerinde hiç su kalmadan temizleyebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde mantar temizlemeniz durumunda mantar içerisine ve yüzeyine neredeyse hiç su çekmeyecek, kendi lezzetini ve tazeliğini koruyacaktır. Üstelik yemek içerisinde kendi öz suyunu vereceğinden dolayı tadını çok daha iyi şekilde almanızı sağlayacaktır.

Mantarın sap kısımlarını da aynı şekilde suya daldırıp çıkararak bir bez vasıtasıyla temizleyebilir ve sote ya da başka bir yemek içerisinde kullanabilirsiniz. Bu mantar temizleme yöntemi ile mantarın öz tadını daha iyi alırsınız.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.